Budujemy się

O czym warto pomyśleć na etapie projektu i budowy domu.

O samej budowie domu myśleliśmy już od wielu lat. Wiedzieliśmy, że raczej nie będziemy kupować mieszkania w bloku. Powód był bardzo prosty, ja całe życie mieszkałam w bloku i mogłabym mieć po prostu większe mieszkanie z tarasem, ale mój Łukasz wychował się w domku, z wielkim ogrodem na wsi i w mieście po prostu się dusił. Dla mnie budowa domu to też po części spełnienie marzeń i to na większej przestrzeni niż nawet duże apartamenty. Chciałabym wszystkim myślącym o budowie lub ją zaczynającym podpowiedzieć co u nas się sprawdziło na tym etapie, o czym moim zdaniem warto pomysleć.

Działka.

Wybór działki to pierwsza ważna decyzja zaraz po podjęciu tej o budowie. na co warto zwrócić uwagę przy jej wyborze?

  1. Lokalizacja. Pomyśl gdzie aktualnie mieszkasz ( miasto , wieś ) gdzie mieszkałeś w ciągu życia. Czy takie miejsce Ci odpowiada? Co chciałbyś zmienić? Zrób listę plusów i minusów lokalizacji takich jak wieś, miasto, pod miastem albo w mieście ale w dzielnicy domków a nie w centrum. Rozpisanie takich rzeczy bardzo ułatwi Ci wybór. Zastanów się np. czy mieszkając w centrum miasta przeszkadza ci hałas? czy wolisz ciszę? A może bardziej przeszkadzały Ci dojazdy do pracy? Weź pod uwagę to czy masz dzieci lub zamierzasz je mieć. czy odwożenie ich do szkoły, na zajęcia bardzo ci będzie ciążyć. Pamiętaj , że lokalizacja to również bliskość rodziny i znajomych. Może ważne dla Ciebie jest aby rodzice byli „pod ręką”.
  2. Zastanów się już teraz w jaki sposób chciałbyś ogrzewać dom. Czy fakt, że w drodze nie ma gazu przeszkadza Ci? Czy jesteś otwarty na nowowczesne rozwiązania.
  3. Kanalizacja. chcesz mieć własne szambo a może oczyszczalnie ścieków? Czy wolisz podłączenie do ogólnodostępnej kanalizacji.
  4. Bliskość sklepów, lekarzy, szkół. Jak bardzo jest to dla Ciebie ważne.
  5. Sąsiedzi. Jak blisko chcesz mieć sąsiadów?
  6. Strony Świata, plan zagospodarowania przestrzennego.
  7. Pamiętaj też o kształcie i powierzchni samej działki.

Projekt.

Przymierzając się do budowy domu przeglądaliśmy setki jak nie tysiące gotowych projektów. Dosłownie pare miesięcy dzień w dzień siedziałam i szukałam, dzięki temu analizwoałam też co mi się podoba a co nie. Szukałam rozwiązań. I tak wiedziałam, jaki styl podoba mi się najbardziej. Możesz również zrobić listę rzeczy, które Ci się podobają. My np bardzo chcieliśmy mieć płaski dach, niestety na naszej działce nie wchodziło to w grę. Musieliśmy mieć minim 35% spadek. Warto też zrobić listę rzeczy, które chciało by się mieć ale z których ewentualnie możemy zrezygnować i takich, z których nie zrezygnujemy.

Z mojego doświadczenia : najlepszą opcją jest przeglądanie projektów i na ich podstawie wraz z projektantem wykonać projekt indywidualny. No chyba, że jakiś projekt spodoba Ci się tak bardzo, że w grę wchodzą drobne poprawki. To bierz i kochaj jak swój 😉

W praktyce, w projekcie.

Okna

Pomyśl o dużych oknach. Naprawdę, doświetlenie wnętrza, szczególnie w naszym klimacie, gdzie więcej mamy jesieni niż lata warto zdecydować się na duże okna. Nie tylko w salonie. Nie mówię, że wszędzie musisz mieć okna tarasowe. My np. już podczas budowy zmieniliśmy wielkośc okna w łazience na dole. Łazienka jest od północy, przed nią rosną wysokie tuje, wiedzieliśmy, że będzie tam mało światła i powstało duże okno.

W salonie POLECAM duże przesuwne okno tarasowe, które nie zajmuje miejsca i ma dzięki temu też dużą szybę = przepuszcza dużo światła.

Podczas wybierania okien warto zastanowić się nad opcją okien nie otwieranych. Szczególnie jeśli zamierzacie wykonać rekuperację.

Pomieszczenia gospodarcze.

Jeśli tylko masz możliwość rób ich jak najwięcej. Pomyśl o osobnej pralni z suszarnią, spiżarni przy kuchni, może mini pomieszczeniu na szczotki i mopy. Ja akurat takie pomieszczenie zrobiłam łącznie z kotłownią, bo mieliśmy tam miejsce i to tez dobre rozwiązanie. Spiżarnie mam osobno. blisko wejścia do domu aby nie latać z zakupami przez salon.

Garaż większy niż tylko taki, który pomieści auto. Dla mnie koniecznie w bryle budynku. w trakcie budowy wszystko pomieścił, teraz również jest niezastąpiony.

Antresola.

Jeśli tylko lubisz duże przestrzenie, antresola niesamowicie powiększy optycznie salon. Nawet mała antresola sprawi, że poczujesz się w danym wnętrzu zupełni inaczej.

Wentylacja i ogrzewanie.

My wybraliśmy pompę ciepła, ogrzewanie podłogowe w całym domu – wreszcie koniec ze sprzątaniem grzejników i kurzem w nich ;). A jako wentylację zainstalowaliśmy rekuperację.

Odkurzacz centralny.

Bardzo dobrą opcją jest położenie rur pod odkurzacz centralny. My jesteśmy zdecydowani, że zakupimy jednostkę jednak na tą chwilę mamy ważniejsze wydatki. Jeśli położysz cały system zawsze możesz dokupić jednostkę mając tą świadomość, że nie masz takiego obowiązku jeśli stwierdzić w trakcie mieszkania brak takiej potrzeby. Położenie rur nie jest skomplikowane, ani kosztowne.

Wiele rzeczy robimy własnoręcznie.

Jeśli tylko masz czas, dryg i jakieś pojęcie techniczne to wiele rzeczy na budowie możesz wykonać sam. To wydłuża czas ale obniża koszty. Zastanów się przed budową co możesz zrobić sam. Nawet jeśli będzie to tylko położenie paneli podłogowych, warto. Chociażby dla wspomnień 😉

NASZE NAJLEPSZE WYBORY

Dla nas też nie wszystko było jasne od początku. Pomimo tego, że praktycznie sami narysowaliśmy nasz dom, nie wszystkie decyzje były z góry podjęte, na wiele rzeczy zdecydowaliśmy się już podczas samej budowy czy wykańczania. Co oprócz okna w łazience zmieniliśmy lub o czym zdecydowaliśmy już w trakcie a z czego jesteśmy bardzo zadowoleni?

  • Zostawienie drewnianych belek, i zrobienie drewnianego sufitu na całym piętrze. Dużo czasu myśleliśmy czy to dobry pomysł, szczególnie, że heblowanie belek na cały dom trochę nas kosztowało.
  • Pozostawienie HEBów takimi jakie są, a nie zabudowywanie ich karton gipsem. Niby wiedzieliśmy, że będzie to pasować do naszego ukochanego wystroju ale jednak decyzja została podjęta bardzo późno.
  • Przeniesienie pralni do kotłowni w garażu. zamiast osobnego pomieszczenia koło łazienki. Dalej nie będzie pralki w łazience a jednak zyskaliśmy miejsce.
  • Wzmocnienie podłogi na strychu tak, że w każdej chwili możemy go zaadaptować.
  • Powiększenie wiatrołapu.

To tyle jeśli chodzi o etap budowy, takich wyborów na etapie urządzania było więcej, ale o tym już następnym razem.

7 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.