#ZabujaneFoto

Telefonem również zrobisz ładne zdjęcia.

Ładnych pare lat temu smartfony wchodziły do ogólnego obiegu i robienie zdjęć zaczęło być jeszcze bardziej popularne i dostępne. Rozwój portali typu Nasza Klasa czy hitowy Facebook spowodowały zalanie nas wszystkich setkami jak nie tysiącami zdjęć znajomych w każdej z możliwych sytuacji. Ludzie fotografują dosłownie wszystko a to dzięki temu, że mogą. I tak jak fotografowanie wszystkiego doskonale rozumiem i zachęcam, tak nie rozumiem braku dbałości o jakość i jakąkolwiek estetykę zdjęcia. Dzięki temu rozwojowi techniczne zrobiło się pełno kont o takiej tematyce, rozwijały się portale mające za zadanie dać nam kawałek miejsca w internecie w postaci Foto Bloga. Oj były one popularne i powiem Wam, że ja też miałam pełno różnych kont tego typu. Jedno przetrwało nawet do dziś 😉 Niestety albo stety ja wtedy nie miałam smartfonu a fotografowałam 'ukradzionym' siostrze aparatem.

Wracając do fotografii telefonem komórkowym, która teraz przeżywa istne odrodzenie. Aparaty w telefonach są coraz lepsze często nawet lepsze niż kompaktowe. Posiadają setki funkcji a dodatkowo można dokupić do nich osobną optykę – no szał! Wiele firm prześciga się też w tworzeniu coraz to nowszych i lepszych aplikacji do obróbki zdjęć na telefonach. Żyjemy z telefonem w ręku a to powoduje chęć tworzenia nim czegoś czy chociażby zapisywania wspomnień. Większość ludzi stać na średniej jakości smartfon z aparatem. Taką chęć posiadania takiego telefonu i robienia nim zdjęć potęgują też portale społecznościowe, szczególnie te opierające się na zdjęciach i znany wszystkim Instagram. Dedykowany właśnie do odbiorców korzystających z telefonu.

Dzisiaj chciałabym podpowiedzieć wam w kilku punktach co zrobić aby nasze zdjęcia wykonane telefonem były jeszcze lepsze.

  1. Ustaw wysoką jakość zdjęć i czyść obiektyw.

O wysokiej jakości mówiliśmy już w pierwszej lekcji. Ona naprawdę jest bardzo ważna.

Natomiast to, żeby czyścić obiektyw ale o tym żeby przetrzeć nie palcem tylko ściereczką czy koszulką często zapominamy. Zdjęcia wychodzą zamazane, jakieś nie ostre i zganiamy to na złą chwile. A często wystarczy wytrzeć narzędzie pracy. W końcu zabieramy ten telefon wszędzie 😉 Ma więc parwo się ubrudzić 😉

2. Zwracaj uwagę na poprawne kadrowanie i linie.

To kolejna mega ważna kwestia. O kadrowaniu mówiliśmy też na pierwszej lekcji foto. Jeśli masz z tym problem, albo uczysz się powoli różnego sposobu kadrowania to włącz sobie na początek siatkę w aparacie. Ona napraw∂e ułatwi Ci robienie zdjęć zgodnie z zasadami mocnych punktów. Kadrowanie centralne nie jest złe ale jest nudne. Odsuń swój temat zdjęcia w prawo lub lewo i zyskaj naprawdę ciekawe kadry.

Dodatkowo linie te pomogą ci pilnować pionu i poziomu – lini horyzontu -czyli ogólnie geometrii zdjęcia. Pomogą sprawić, że zdjęcia lub linie na nich biegnące będą proste, a co za tym idzie lepsze. Bo lepiej wygląda gdy Linie które możemy znaleźć na zdjęciu biegną równolegle z liniami kadru.

3. Najlepsze jest naturalne światło.

I tej zasady się trzymajmy. Staraj się też nie fotografować pod światło. Przynajmniej obiektów bo jak wiadomo pomieszczenie nie zawsze się da ując bez okien. Jednak w przypadku zdjęcia sofy czy kuchni widok za oknem nas nie musi interesować dlatego nawet lekko prześwietlone w tym miejscu zdjęcie nie powinno nas irytować. Za to jeśli będziemy chcieli uniknąć tego i zaczniemy robić zdjęcia w świetle sztucznym trudno będzie nam odwzorować kolory. Takie zdjęcie często wyjdzie niedoświetlone lub co gorsza w odcieniu pomarańczowym.

Niezależnie czy robisz sobie sejfie czy fotografujesz talerz z zupą – podejdź bliżej okna.

4. Zaznacz palcem który punkt ma być ostry.

Telefon często sam ustawia ostrość tak bardziej ogólnie. Lepiej jednak będzie jak to ty zdecydujesz który punkt ma być ostry, czyli co ma być głównym tematem zdjęcia. Dotknij po prostu ekran palcem w tym punkcie.

5. Korzystaj z funkcji jakie daje telefon.

Czyli np w iPhone możesz ustawić zdjęcia LIVE, mega fajna sprawa. Aparat robi kilka zdjęć i jedno z nich jest główne, jednak gdyby coś się nagle poruszyło np nasza ręka pozwala nam to mieć większe szanse na znalezienie ostrego kadru poprzez ustawienie które z tych zdjęć ma być tym naszym. Możemy też ustawić opcje zapisu dwóch zdjęć. Zwykłego i w trybie HDR. Te drugie często są ładniejsze;)

6. Stabilny aparat.

Stabilizować aparat / telefon możemy na kilka sposobów. Najlepszym jest statyw. Ale póki go nie masz spróbuj oprzeć rękę np w łokciu o oparcie krzesła czy blat lub złapać się drugą dłonią za łokieć ręki, która trzyma telefon. Możesz też łokciem oprzeć się o swój bok. To trochę zawsze pomoże.

7. Jeśli twoja ręka wyszła za duża, albo drzwi krzywo to nie musi być twoja wina.

To często wina aparatu w telefonie. Działa on bowiem trochę przekłamując, powoduje, że przedmioty, które są blisko obiektywu wydają się na większe. Dlatego warto zwracać na to uwagę. Ustawiając kadr próbować złapać to samo trochę z góry albo trochę z dołu. Jest jednak na to rada, nie wyrzucaj zdjęcia tylko napraw je. Nie bój się obróbki. np tego typu błędy jak krzywe drzwi czy ściany z łatwością naprawisz w aplikacji Snapseed.

8. Pamiętaj jak tylko możesz kładź się!

Jeśli tylko masz chwilę to szukaj ciekawej i niecodziennej perspektywy. Połóż się na podłodze albo wejdź na drabinkę. Nie rób zdjęcia na zasadzie: o ładna półka to cyknę. spróbuj podzielić sobie to co widzisz na kilka planów w różnej odległości i niech na każdym z nich coś się dzieje.

9. Nie korzystaj z zoomu.

Niech Twoim zoomem będą twoje nogi. Po ludzku podejdź do obiektu bliżej albo odejdź od niego. Dobrym nawykiem jest też wyłączenie lampy błyskowej.

10. Doświetlaj obiekty

Czyli korzystaj z blendy. Blendą może być wiele rzeczy, kartka papieru, brystol, biały karton, a nawet styropian ;D to ostatnie łatwo znaleźć w wielu wykańczających się aktualnie domach a dodatkowo może samo stać 😉 Na swoim koncie na instagramie w relacjach pokazałam wam ostatnio jak łatwo zrobić blendę z kartonu i jaki ona daje nam efekt.

11. Łap różne kadry i detale.

Jeśli chcesz zrobić zdjęcie kuchni zrób tak by złapać zarówno szeroki kadr jak i konkretny detal. Szukanie detali i próba zrobienia zdjęcia z tym detalem pomoże ci rozwinąć kreatywność. Masz blat, masz kuchnię, postaw na niej miskę z sałatą, kubek kawy, albo spójrz na kuchnię od góry i zrób zdjęcie detalu np lamp nad wyspą. Detale które uzupełniają nam kadr, powodują że jest on bardziej żywy, ciekawy. Jeśli chcesz zrobić zdjęcie drzwi, może warto podejść bliżej i uchwycić ich część skupiając się na klamce? Staraj się zawsze złapać kilka kadrów, zarówno szerokich jak i tych z detalami.

12. Zadbaj o tło.

Pamiętasz moje polecenie sprzątania w kadrze? Zastosuj je nawet jeśli robisz sejfie. Dopasuj tło do tematu zdjęcia. Jeśli tematem jesteś ty to po co z tyłu za tobą mają odciągać uwagę ciuchy, szafa, auta czy latarnie.

Jeśli robisz zdjęcie książki, kubeczka, szczotki, sweterka czy czegokolwiek w sumie też staraj się aby tło było spójne z tematem. Polecam Ci wtedy próbę zdjęć typu FlatLay. Jeśli masz konto na instagramie i interesują Cię takie zdjęcia to kopalnią inspiracji jest konto : flatlay_gallery. Pooglądaj sobie zdjęcia zamieszczone na tym koncie i zobacz jak ładnie pomaga on w nauce tworzenia tła współgrającego z tematem.

Po prostu dobrze jak nie za dobrze, dobrze jak nie za dużo. Oczywiście zdjęcia typu FlatLay częstą są okazem przesytu ale dobrze dobranego. Póki jeszcze nie do końca wiemy co i jak lepiej sprawdzi się minimalizm, ale taki, który wypełni zdjęcie. Bardzo dobrze sprawdza się światełko w tle. Ahhh niestety ubolewam, takie zdjęcia sprawdzają się głównie w okresie zimowym ale magia jest niezastąpiona.

13. Zawsze wybieraj główny temat zdjęcia.

Zdjęcia gdzie jest wszystko i nic, gdzie masz tak samo wyeksponowane i kwiaty i stolik i kubek i zeszyty i farbki to za dużo 😉 Nawet jeśli chcemy pokazać kubek, warto jakiś jego fragment obrać jako główy temat. Oczywiście sam kubek też jest świetnym tematem.

14. Wciśnięte spustu migawki to nie koniec.

Zrobienie zdjęcia, dobrego zdjęcia to dwa etapy pracy. Pierwszy etap to kadrowanie, zadbanie o światło, estetykę, o przedmiot czyli o to co ma się znaleźć na zdjęciu a drugi tak samo ważny to obróbka. Nie chodzi tu o przerabianie zdjęcia w Photoshopie a o podstawowa obróbkę. Zdjęcie, które robimy jest gołe, czasami szare, nie ma w nim magii. Chcąc robić dobre zdjęcia niestety musisz polubić się z aplikacjami do obróbki. Lub programami na komputer. W przypadku aplikacji jest prościej.

Dzięki nim możesz skadrować zdjęcie, poprawić perspektywę, kontrast, naświetlenie, ekspozycję, kolory, usunąć przypadkowy przedmiot itd. Nie bój się ich, one maja ci pomóc.

Oto moja lista najlepszych aplikacji – pewnie jest multum innych dobrych ale te, które mam i z których korzystam polecam najbardziej.

  • Lightroom (komputer i telefon)
  • Photoscape ( komputer )
  • Snapseed (telefon )
  • VSCO (telefon )
  • obróbka w aplikacji Instagram (telefon )

o samych aplikacjach do obróbki poczynię wam kiedyś osobny wpis 😉

I jak już trochę łatwiej? Daj znać jak Ci idzie na codzień stosowanie tych kilku punktów.

47 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.