#ZabujaneFoto

#Zabujanefoto czyli kilka słów o fotografii

#ZabujenFoto to będzie seria darmowych porad odnośnie fotografii dostępnych na instagramie. To tyle z założenia. Już podczas próby przemycenia jednego tematu początkowego zauważyłam, że potrzebne jest za dużo tekstu 😉 dlatego, tam będę zamieszczać jednak instagramowy skót. Wiadomo, że Instagram to nie miejsce w którym ktokolwiek chce czytać powieści :). Ma być krótko i na temat – okazało się, że nie jest to proste. Dlatego, rozwinę swoje myśli w formie postów na blogu.

TO CO Z TĄ TEORIĄ?

Przyznać się kto z was próbując szukać odpowiedzi na pytanie

Jak mam zrobić lepsze zdjęcie

trafiał na źródła w których zaczynano naukę od morza wiadomości co to jest głębia ostrości, migawka, kompozycja, przesłona… i

Po paru minutach rzucał to w kąt bo to za trudne, za dużo tekstu. Rozczaruje Cię, Nie powiem teraz, że to niepotrzebna paplanina ponieważ ja też uważam, że ta wiedza jest bardzo ważna i z czasem warto ją zdobyć 😉

Chciałabym jednak zacząć trochę inaczej.

Wiele osób staje w miejscu, mówiąc, że gdyby miał lepszy sprzęt zdjęcia od razu byłyby lepsze. Jakość pliku pewnie tak, ale czy samo zdjęcie? Pomyśl sobie, że aby wydać trochę kasy na lepszy aparat niż ten, który masz musisz na to zapracować.

Narazie więc masz taki sprzęt jaki masz i warto nauczyć się wyciskać z niego to co najlepsze. I o ile nie jest to toster z poprzedniej epoki to zawsze możesz lepiej działać.

PIERWSZA ZASADA – POZNAJ SWÓJ SPRZĘT

Jeśli robisz zdjęcia telefonem wejdź w Ustawienia aparatu, i ustaw w nim najlepszą jakośc zdjęcia jaką możesz uzyskać swoim sprzętem.

Przy fotografowaniu aparatem zrób to samo – ustaw jakość pliku na RAW lub RAW + Wysokiej jakości .JPG zakładając, że nie masz dostępu do programu który obsługuje RAWy. Z czasem pokaże Ci jak z tego początkowego RAWu wycisnąć więcej.

Po ludzku, ustaw najlepszą jakość zdjęć z możliwości, które daje Ci twój sprzęt

Dobrą metodą jeśli korzystasz z telefonu jest robienie zdjęć z poziomu programu np. przerażającego wszytskich nie wiadomo dlaczego LightRooma – zapisuje on wtedy zdjęcia w takim swoim RAWie , czyli surowe, które nie stracą jakości przy obróbce. Są też inne aplikacje, które pozwalają na fotografowanie w RAWach z poziomu telefonu. np ProCam7 czy RAW+.

Jeśli korzystasz z telefonu naucz się obsługiwać więcej niż jedną jego funkcję. W sumie dotyczy to też apartu, tylko tutaj jest trochę trudniej, bo nauka jego funkcji to już nauka o przesłonie, czasie ekspozycji itd – obiecuje, że to też się pojawi 😉 Abyście mogli wyjść z trybu AUTO 😉

Ps. Aparaty czasami posiadają tzw twórcze auto, to już cos lepszego, coś na miarę filtrów np: żywy, wyrazisty, ciepły, zimny. Możesz również ustawić tam poziom rozmazania tła, czy poziom jasności. To jeszcze nie manual ale już krok bliżej 🙂

ZADANIE

Nawet jeśli nie masz pojęcia o tajemniczych nazwach, które wyżej wspomniałam a fotografujesz aparatem, warto poszukać w ustawieniach trybu w którym masz wpływ na jedną z tych funkcji, przykładowo u mnie tryb A to preselekcja przesłony. Zrób sobie zadanie domowe, usiądź przy stole, postaw na nim kilka przedmiotów w różnych odległościach i zmieniaj te przesłony czy czas ekspozycji, rób zdjęcie i patrz jaki efekt Ci to daje.

Jeśli robisz zdjęcia telefonem, to zadanie też jest dla Ciebie, Popatrz i porównaj sobie w ten sposób opcje w swoim telefonie, filtry nie filtry albo ściągnij aplikacje RAW i tez pobaw się. Jak wiadomo, najlepsza nauka jest przez zabawę.

Jeśli zacznie cię to irytować nie rób tego na siłę bo się zniechęcisz.

ZAWSZE WYBIERAJ TEMAT ZDJĘCIA, SPRZĄTAJ I KŁĄDŹ SIĘ.

Patrz na swój kadr w aparacie czy teleofnie zanim zrobisz zdjęcie. Musisz nauczyć się patrzeć dalej niż to co chcesz zobaczyć. Jak to mówią patrz ponad to co widać. Zwróć uwagę na kabelki, papierki, śmieci na podłodze, zabawkę dziecka, zostawiony widelec, plamy na oknie, za dużo pierduł na stole jak cukiernica, pomarańcza i stary krawat. Tak to naprawdę jest normalne, te rzeczy są i zawsze wchodzą w kadr. Zawsze.

Masz dwie opcje, możesz polubić dany kadr tak bardzo, że będziesz latać milion razy i poprawiać, chować, odkurzać i myć, a możesz przesunąć aparat dłonią w prawo, lewo, nachylić do przodu i TADA! masz zdjęcie bez sprzątania 😉 Bardzo często te kadry wychodzą lepsze. Jednak nie zawsze się tak uda. Czasami trzeba ruszyć tyłek i po ludzki schować te kable za kanapę, a papierki kopnąć pod nią 😉

Zobacz tutaj, zdjęcie po lewej to zwykły kadr, chciałam zrobić zdjęcie na instastory, herbaty którą uwielbiam. Z tyłu jak to w kuchni, załapał się ksylitol i czajnik. No nie są one potrzebne 😉 Przesunęłam więc dzbanek i kadr jest czysty i prosty.

Nawet jeśli jesteś perfekcyjną Panią Domu to zawsze niezależnie co jest twoim tematem głównym : sofa, stolik, czy szklanka z mlekiem, albo nawet dziecko – patrz na kadr i przesuwaj go na różne sposoby, trochę w lewo, ciut w prawo do góry , w poziomie i pionie i na ukos. CZASAMI WEJDŹ NA SCHODY, POŁÓŻ SIĘ! Znajdź taki kadr, taki punkt, taką perspektywę, że jak złapiesz kadr to taki w którym nic nie rozprasza, nic nie przeszkadza. Zdjęcie wygląda lepiej, kiedy nie ma tam przypadkowej skarpetki 🙂

A Dzięki technologii cyfrowej możesz za każdą zmianą położenia się zrobić zdjęcie a potem przejrzeć wśród 300 no dobra 30 i wybrać jedno najlepsze;)

I wiesz co, nie chodzi tu o to, że nie chce żebyście pokazywali skarpetki, czy ja nie chcę pokazać wam kabli, bo mogę to zrobić, a o fakt, że po protu BRUDZĄ KADR, przeszkadzają. Odwracają uwagę odbiorcy od tego co miało być tematem.

ZADANIE

Bardzo dobrym Ćwiczeniem jest zainstalowanie w przypadku aparatów ze zmienną optyką obiektywu o stałej ogniskowej czyli np: 50mm, tzw. stałki. Nauczysz się chodzić za kadrem, kłaść na podłodze, stawać na palcach. Ćwiczysz tym sposobem perspektywę. Pamiętaj, że świat nie wygląda tylko tak jak ty go widzisz w danej chwili, wystarczy, że zmienisz swoje położenie, czyli perspektywę i zdjęcie może być milion razy lepsze. I tutaj już nie chodzi o pozbycie się kabli a o to, że gdy położysz się na kanapie i zmienisz perspektywę pozwolisz nam spojrzeć na twoje miejsce i zdjęcie w ciekawszy sposób.

Jeśli nie masz stałki, możesz po prostu ustawić sobie swój obiektyw zmienny na taką ogniskową jaką chcesz, i nie ruszać go 😉

STAWIAJ NA KONTRASTY I MOCNE LINIE

O TAK! Kontrast na zdjęciu wygląda bardzo dobrze. Jeśli już masz czysty kadr, kontrastuj ciemne z jasnym, małe z dużym, okrągłe z kwadratem. Takie zdjęcia bardziej przyciągają uwagę.

Mocne linie ? Mogą być słabe, ale linie. Linie są wszędzie, uważaj żeby Cię nie zaatakowały. Ale serio rozejrzyj się, linie tworzą coś fantastycznego – szczególnie na zdjęciach. A linie mocne to takie linie, które prowadzą na zdjęciu nasz wzrok nie podświadomie a przecinają zdjęcie, tworzą jakąś tam symetrie czy asymetrie ale coś tworzą patrz na te zdjęcia: W obu prowadzą nas linie, dzielą jakoś zdjęcie. Nie musi taka linia iść przez cały kadr ale niech będzie zauważalna.

PAMIĘTAJ o tym, żeby zadbać o dobre światło, żeby nie robić zdjęć po ciemku. Staraj się unikać też fotografowania pod światło 😉 Oczywiście można tak robić ale to już nie jest podstawowa wiedza.

LUDZIE KOCHAJĄ SIĘ W TRÓJKĄTACH

A znaczy to tyle, że lubimy patrzeć na rzeczy w liczbie nieparzystej. Serio, serio. Jeśli na stole stoją kwiaty w wazonie, to bukiet wygląda sto razy lepiej jeśli tych róż jest 5 a nie 4. Tak samo jest w fotografii, tam gdzie możesz przemycaj liczby nieparzyste. Zobacz przykład.

DALEJ O KOMPOZYCJI.

W fotografii najpierw warto nauczyć się zasad, żeby potem móc je łamać świadomie. kompozycja to jedna z podstaw. pokaże Ci kilka przykładów.

Kompozycje możemy tworzyć

PIONOWĄ LUB POZIOMĄ. Wybór jej zależy od tego co jest na zdjęciu. Jeśli masz przedmiot podłużny, wysoki, strzelisty budynek, rób zdjęcia w kompozycji pionowej. Czyli krótszym bokiem na dole. Jeśli tematem zdjęcia jest obiekt, który biegnie wzdłuż horyzontu wybieramy kompozycje poziomą.

Lód robimy pionowo, zestaw budynków poziomo.

ALE….

W przypadku instagrama, zalecam Ci robienie zdjęć tylko w kompozycji pionowej. One są lepiej widoczne, lepiej postrzegane. Bardziej przyciągają uwagę, niezależnie czy robisz zdjęcie krzesełek czy kwiatków.

Możemy również mieć kompozycję OTWARTĄ LUB ZAMKNIĘTĄ

Zamknięta jest wtedy, kiedy wszystkie elementy na zdjęciu mieszczą się w kadrze i otacza je po prostu tło. Jak tutaj:

Otwarta kompozycja jest wtedy, kiedy elementy zdjęcia wychodzą poza kadr, czyli odbiorca widzi, że tam jest coś jeszcze.

W przypadku instagrama warto czasami dodać do takie zdjęcia element żywy – ludzki. np dłoń, nogę czy kawałek ramienia 😉

KOMPOZYCJA SYMETRYCZNA i ASYMETRYCZNA to coś co pozwala nam na planowanie zdjęcia w sposób dzielenia obrazu pionowo lub poziomo, lub używania tzw mocnych punktów obrazu ( za chwile o tym) i tworzenie na zdjeciach kompozycji w postaci symetrii czy asymetrii. Pierwsze zdjęcie to asymetrai a dwa kolejne przykład symetrii pionowej i poziomej

A jeszcze możesz użyć kompozycji, w której twój przedmiot będzie z przodu zdjęcia w mocnych punktach a reszta rzeczy z tyłu, w głębi obrazu.

Jest też kompozycja centralna. To wtedy, kiedy przedmiot umieszczamy w centrum kadru.

I tak przechodzimy do tego, że w swoim telefonie możesz zawsze ustawić sobie takie ułatwienie. TZW siatkę. Pomaga Ci ona w ogarnięciu TRÓJPODZIAŁU i ZŁOTEGO PODZIAŁU.

Złoty podział i trójpodział kadru, to sposoby wyznaczania mocnych punktów w kompozycji zdjęcia. Dzięki temu twoje zdjęcie odpowiada naturalnej percepcji człowieka, ma to też wpływ na lepszy odbiór zdjęcia.

Przy trójpodziale, dzielimy kadr na 9 równych cześci a punkty zaznaczone na różówo sa tymi najmocniejszymi w których powinien znaleźć się obiekt fotografowany.

Złoty podział natomiast to taki podział kadru, który… jest ciężki do wyjaśnienia bez matematycznych wzorów ale w praktyce wyglą mniej więcej tak, i tutaj nie mamy już wszystkich równych części.

W każdym razie staraj się trzymać po prostu tych mocnych punktów podczas kadrowania. tam gdzie masz kropeczki tam umieszczaj głowny temat zdjęcia.

DOBRZE a na koniec NAJWAŻNIEJSZA ZASADA, bez której nigdy nie zrobisz ładnego zdjęcia. RÓB ZDJĘCIA! ciągle, wszędzie i wszystkiego co się da. Oglądaj je, porównuj patrz co ci się tam podoba. Żeby mieć jedno dobre zdjęcie nawet na sesji fotograficznej często robi się 100, 200 kadrów. z czego wybieramy 5-8-10 dobrych. Po prostu bierz aparat w rękę, i fotografuj wszystko co Cię otacza. a przy okazji oglądaj setki zdjęć i sprobuj je rozebrać na czynniki pierwsze, patrz i analizuj te, które ci się podobają. Sprobuj zobaczyć czy są robione z zachowaniem jakichś zasad fotografii.

Powodzenia!

58 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.